Musiał Group > Baza wiedzy > Bezpieczny kredyt 2% i jego wpływ na ceny mieszkań.
Bezpieczny kredyt 2% i jego wpływ na ceny mieszkań.

Bezpieczny kredyt 2% to temat, który od dłuższego czasu jest szeroko omawiamy zarówno przez uczestników rynku nieruchomości, jak również klientów poszukujących mieszkania. Słyszy się z ust klientów, że czekają z decyzja by móc skorzystać z nowego programu rządowego, który ma na celu pomóc tym, których obecnie nie stać na kredyt hipoteczny z uwagi na podniesione stopy procentowe. Program jest dedykowany dla osób do 45-tego roku życia i nie posiadających własnej nieruchomości. Właśnie ta grupa społeczna ma otrzymać pomoc Państwa w zakupie nieruchomości m.in. poprzez raty malejące przez 10 lat. Pamiętamy poprzednie programy Rodzina na Swoim albo Mieszkanie Dla Młodych i wzmożone zainteresowanie zakupem mieszkania jakie wtedy wywołały. Grupa docelowa osób, które będą starać się o dopłatę w kredycie jest bardzo liczna. Oczywiście inną kwestią jest polityka banków, gdyż nie każdemu bank udzieli takiego kredytu. Bez względu na pozostałe warunki należy wykazać odpowiednią zdolność kredytową.

Musiał Group

Zespół Musiał Group
16 maja, 2023

Na dzień dzisiejszy mamy możliwość zaciągnięcia kredytu w dwóch formach spłaty. Mowa o ratach stałych lub malejących. Dzisiaj większość klientów ( nie nam oceniać czy słusznie) wybiera raty stałe ze względu na niższą wysokość raty. Wiąże się to z wyższymi odsetkami, ale miesięczne zobowiązanie jest niższe niż w przypadku raty malejącej. Dopłata do kredytu to około 25% niższa rata niż przy obecnych ofertach. Plusem programu Bezpieczny Kredyt jest sytuacja po 10 latach spłacania spowodowana dużo niższym kapitałem do całkowitej spłaty kredytu. W poprzednich programach po 10 latach raty kredytów z powrotem były wysokie, w momencie gdy kończyły się dopłaty. W przypadku Bezpiecznego kredytu 2% dzięki konstrukcji rat malejących, rata po zakończeniu dopłat ma mniej więcej wynosić tyle samo co poprzedzające raty z dopłatą. Klienci nie odczują tak dużej zmiany i potraktują to jakby dopłata funkcjonowała przez cały okres spłaty kredytu.

Warto wspomnieć o limitach takiego kredytu, chociaż na terenie Zagłębia na dzień dzisiejszy większość dostępnych mieszkań mieści się w określonych limitach, ponieważ limitem jest 500 000 PLN dla singla lub 600 000 PLN, wartości kredytu dla osoby, która ma dziecko lub dla małżeństwa. Dzisiaj wyzwaniem jest posiadać zdolność kredytową, oczywiście ona będzie dużo lepsza dla tego programu, niż w chwili obecnej nawet po najnowszych rekomendacjach. Deweloperzy poprzez zatrzymanie akcji kredytowej w ostatnich miesiącach po prostu przestali budować w takiej ilości jak kiedyś.

Ta ograniczona podaż i mniejsza dostępność mieszkań w zestawieniu z wywołanym popytem spowoduje wzrost cen. Zauważamy, że coraz więcej osób podpisuje umowy rezerwacyjne lub przedwstępne z wypłatą kredytu na przykład do końca września, kiedy wejdzie już program, będzie ten czas na na złożenie wniosku kredytowego z dopłatą.

Podsumowanie

Eksperci podkreślają, że klienci wyraźnie wstrzymują się z decyzjami zakupowymi do czasu startu programu. Czy nie okaże się, że czekamy na lepsze warunki kredytowe, ale kupimy nieruchomości dużo drożej niż dziś bez kredytu z dopłatą?

Porozmawiaj z naszym Agentem
Radosław Musiał odpowie na pytania dot. nieruchomości oraz załatwi formalności

Baza wiedzy

Sprzedaż - kontakt
Masz nieruchomość
i chcesz ją sprzedać?
Zgłoś się do nas, wszystkim się zajmiemy.
Zakup - kontakt
Chcesz kupić nieruchomość?
Zgłoś się do nas, pomożemy Ci w wyborze.
Gotowy na współpracę? Wyślij zapytanie
Masz pytania?

Zadzwoń
503 555 503

Chcesz się z nami spotkać?

Adres biura
Al. Józefa Piłsudskiego 74,
Dąbrowa Górnicza